webdesigner

Książką jaką ostatnio przeczytałem była pozycja Podręcznik projektantów WWW. Bądź profesjonalistą w dziedzinie projektowania! Książka wydana przez wydawnictwo Helion. Wchodzi ona w skład biblioteczki Smashing Magazine. Oryginalna wersja została wydana w 2011 w roku, natomiast tłumaczenie w Polsce pojawiło się w 2013 roku. Książka stanowi zbiór 11 artykułów, które były publikowane wcześniej na stronie www.smashingmagazine.com zmieszczonych na 154 stronach. Ostatnim rozdziałem jest wywiad z ekspertami, w którym doświadczeni koledzy po fachu dzielą się ze studentami i początkującymi projektantami WWW swoją wiedzą.

webdesigner_1

Ramowy spis treści książki przedstawia się następująco:

 1. Przykra prawda o firmowych stronach internetowych
 2. Studium projektowe „Portfolio” – wzorce oraz najnowsze trendy
 3. Tworzenie efektywnego portfolio online
 4. Uzyskanie lepszego user experience za pomocą opowieści
 5. Projektowanie interfejsu użytkownika na potrzeby biznesowych aplikacji WWW
 6. Stopniowe udoskonalanie i standardy WWW nie ograniczają projektów
 7. Teoria kolorów dla profesjonalnych projektantów
 8. Czy Twój klient jest tępy, czy też problem leży po Twojej stronie?
 9. W jaki sposób radzić sobie z różnymi typami klientów
 10. Jak skutecznie radzić sobie z krytyką
 11. Jak wykorzystać sieci znajomości

Każdy rozdział to w istocie osobny artykuł na konkretny temat. Tematyka zaś stanowi przekrój przez większość problemów, z którymi prędzej czy później spotka się każdy webdesigner. Dzięki tej książce dowiesz się, jak stworzyć atrakcyjne i przyciągające portfolio, które dostarczy Ci nowych klientów. Zdobędziesz wiedzę z zakresu teorii kolorów, i projektowania stron w zależności od ich przeznaczenia. Dużo miejsca poświęcono współpracy z klientem. Dowiesz się np, jak radzić sobie z różnego rodzaju typami osobowości Twoich klientów. Nauczysz się jak tłumaczyć klientowi, że znasz się lepiej na projektowaniu niż on i że jego pomysłu bywają mówiąc delikatnie „nie trafione”. Osobny rozdział traktuje o radzeniu sobie z krytyką i o tym jak krytykę przekuć w sukces.

webdesigner_2

Plusy

Książka Podręcznik projektantów WWW stanowi kompedium wiedzy dla projektatna freelancera. Pozwala na podnoszenie swoich kwalifikacji, umiejętności interpersonalnych i profesjonalizację Twoich działań. Porusza dość szerokie spektrum tematyczne. Cennym dodatkiem są liczne wykresy prezentujące dane statystyczne. Dzięki nim dowiemy się np. w którym miejscu na stronie najczęściej znajduje się odnośnik do danych kontaktowych. Książka mimo swojego opisowego charakteru opatrzona jest licznymi ilustracjami i przykładowymi zdjęciami, które obrazuje przekazywane informacje.

webdesigner_3

Minusy

Niestety treści prezentowane w książce przeznaczone są głównie dla amatora i początkującego webdesignera. Oczywiście, każdy znajdzie w niej coś dla siebie jednak głównym odbiorcą książki jest webdesigner na początku swojej drogi.

Nie zmienia to faktu, że książka ta jest dobrym środkiem do usystematyzowania swojej wiedzy i każdy, kto na co dzień zajmuje się projektowaniem stron WWW powinienem mieć ją na półce.

Tagged with: , ,